Kripto Para Cüzdanı Hakkında Her Şey!

Sanal para birimi olan kripto paraların fiziksel olarak saklanması mümkün olmadığı için sanal ortamlarda bu paraların saklanması gerekmektedir. Bu saklama işleminin yapılabilmesi için birçok farklı metot bulunmaktadır. Kripto para ATM denildiğinde fiziksel cüzdanlar aklımıza gelmemelidir. Bu sanal cüzdanlara ait bilgilerin gerekli olan platformlar üzerinde aktif edilerek kullanılması mantığına dayanmaktadır. Bir bitcoin veya kripto para biriminin cüzdanında genel olarak iki adet bilgi yer almaktadır. Bunlardan ilki sizin açık adresiniz olan ve alım –gönderim işlemleri esnasında kullanmış olduğunuz adresinizdir.  Diğer adres ise size özel, gizli anahtarınızın bilgilerinin yer aldığı adresinizdir. Bu adres kişisel cüzdan adresinizin açılması ve içerisinde yer alan kripto paraların başka adreslere transferine olanak sağlayan anahtardır. Gizli anahtarınızın çok dikkatli ve güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir.

Kripto Para Saklamada Kullanılan Yöntemler

Günümüzde birçok farklı şekilde bu kripto paralar saklanabilmektedir. Bu saklama yöntemlerinin her birinin kendine has avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kâğıt Cüzdanlar
  • Çevrimiçi Mobil, Masaüstü Cüzdanlar
  • Donanımsal Cüzdanlar
  • Borsa Hesabı Cüzdanları

Kâğıt cüzdanlar sizin sanal cüzdanınıza ait olan açık adresiniz ve gizli adresinizin yazılması ile saklanan yöntemdir. Bu yöntemin internet ile erişimi bulunmadığı için tehditlere karşı koruma oranı çok yüksektir. Ancak yazılı olduğu için kaybolması, başına bir işin gelmesi durumunda tamamen erişimizin kaybolacağı bir yöntem olduğu da unutulmamalıdır.

Çevrimiçi mobil ya da masaüstü cüzdanlar sık kullanım esnasında büyük avantajlar sağlayan bir kripto para cüzdanı yöntemidir. Bu cüzdan çeşidinde kendinize ait bir private key içermesi bizleri koruma açısından büyük öneme sahiptir. Ancak bu yöntemde cüzdanın çalıştırılabilmesi için gerekli olan açık ve gizli adresin bu uygulamaya girilmesi şartı vardır. Bu esnada sanal saldırılara uğrayabilir ve tüm kripto varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.

Donanımsal cüzdanlar ise kaliteli ve güvenlikli bir koruma sağlanması adına kullanılan fiziksel cihazlardır. Sadece alım ve gönderim esnasında cihazın bilgisayar ve internet ulaşması yeterli olacaktır. Ledger ve Trezor bu sektörde yer alan öncü firmaların başında gelmektedir.

Borsa Hesapları kripto para saklama konusunda en güvensiz olan cüzdanların başında gelmektedir. Gizli anahtarının bizlere verilmemesi bizlerin sorunlar yaşamasında yıl açmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*